Ավստրալիայի խորհրդարանի պատվիրակությունն այցելել է Ազգային ժողով
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամներ Անուշ Բեղլոյանը, Սոս Ավետիսյանը,   Սարգիս Խանդանյանը եւ ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչներ Գեւորգ Գորգիսյանը, Հարություն Բաբայանն ու Արմեն Եղիազարյանը սեպտեմբերի 24-ին հանդիպել են Ազգային ժողով այցելած Ավստրալիայի խորհրդարանի պատվիրակության հետ, որի կազմում էին պատգամավորներ Թրենթ Ցիմերմանը, Թիմ Ուիլսոնը, Ջոն Ալեքսանդրը եւ Հյու Մաք-Դերմոթը:
Ավստրալացի պատգամավորները կարեւորել են խորհրդարանական կապերի առավել զարգացման անհրաժեշտությունը՝  նշելով, որ Ավստրալիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատում գործում է Ավստրալիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խումբ:
Նրանք տեղեկացրել են, որ տեղի հայ համայնքի գործունեության շնորհիվ Նոր Հարավային Ուելս նահանգի Օրենսդիր  ժողովն արձանագրել է, որ նահանգը դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը, ապրիլի 24-ն ամրագրում որպես Հայ զոհերի հիշատակի օր:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Անուշ Բեղլոյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել է այն աշխատանքները, որոնք իրականացվում են Հայաստանում Թավշյա հեղափոխությունից հետո:
Պատգամավորն անդրադարձել է դատական համակարգի, Սահմանադրական դատարանի բարեփոխումներին, տնտեսական զարգացման հիմնական ուղղություններին, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի դեմ տարվող պայքարին, հակակոռուպցիոն մարմնի ստեղծմանը:
Հյուրերը ներկայացրել են Ավստրալիայի հակակոռուպցիոն մարմնի գործունեությունը՝ նշելով, թե ինչպես է հաջողվել հաղթահարել կոռուպցիան իրենց երկրում: Նրանք իրենց փորձով կիսվելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Անուշ Բեղլոյանը նշել է, որ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարը ոչ միայն օրենսդրական,  այլ նաեւ մտածելակերպի եւ հոգեբանության փոխոխություն է պահանջում: Այս տեսանկյունից նա կարեւորել է աշխատանքը կրթական համակարգում:
Պատգամավոր Սոս Ավետիսյանը  նշել է, որ պետք է ընդլայնվի Ավստրալիայի հետ համագործակցությունը միջխորհրդարանական կապերի խորացման հարցում, տնտեսական, գիտական եւ տեխնիկական բնագավառներում: Այս համատեքստում նա կարեւորել է այդ երկրում Հայաստանի դեսպանության բացումը:
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը: Պատգամավորն անհրաժեշտ է համարել զարգացնել բարիդրացիական հարաբերություններն Ավստրալիայի հետ՝ հաշվի առնելով նաեւ հայկական մեծ  սփյուռքի առկայությունը:

On September 24, the members of the RA NA My Step Faction Anush Begloian, Sos Avetisyan, Sargis Khandanyan and the representatives of the RA NA Bright Armenia Faction Gevorg Gorgisyan, Harutyun Babayan and Armen Yeghiazaryan met with the delegation of the Australian Parliament with the MPs Trent Zimmerman, Tim Wilson, John Alexander and Hugh McDermott that visited the National Assembly.
The Australian MPs highlighted the necessity of further development of the parliamentary relations, noting that Australia-Armenia Inter-Parliamentary Friendship Group functions in the House of Representatives of the Australian Parliament.
They have informed that due to the activity of the local Armenian community the New South Wales Legislative Assembly has recorded that the State condemns the Armenian Genocide and mark April 24 as a Memory Day of the Armenian victims.
At the guests’ request the member of the RA NA My Step Faction Anush Begloian has presented the works that are underway in Armenia after the Velvet revolution.
The MP touched upon the judicial system, the reforms of the Constitutional Court, the main directions of the economic development, as well as the fight against corruption and the creation of the anti-corruption body.
The guests presented the activity of the anti-corruption body of Australia, noting how they succeeded overcoming the corruption in their country. They expressed readiness for sharing with their experience.
Anush Begloian has noted that fight against corruption in Armenia requires not only legislative change, but also change of way of thinking and psychology. In this aspect she emphasized the work in the educational system.
The MP Sos Avetisyan stated that the cooperation with Australia should be expanded in deepening the inter-parliamentary ties, in the economic, scientific and technical spheres. In this context he highlighted the opening of the Embassy of Armenia in that country.
The Secretary of the RA NA Bright Armenia Faction Gevorg Gorgisyan presented the inner-political situation of Armenia. The deputy considered necessary to develop the good neighbourly relations with Australia, taking into consideration the existence of the Armenian big Diaspora.